Jaskra - Jaskra jest chorobą społeczną

MEDserwis.pl > Jaskra >Jaskra jest chorobą społeczną

Jaskra jest chorobą społeczną

Problem jaskry narastał wraz z rozwojem cywilizacji. Na początku XX w schorzenie to dotyczyło ok 2% całej ludzkiej populacji, głównie ludzi po 40 r. życia. Obecnie jaskra rozwija się znacznie wcześniej, u ludzi 30-35 letnich, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, gdzie dotyka już ok. 3,5% populacji ludzi młodych, a w populacji 60-70- latków - aż 8-10%.
W Polsce choruje na jaskrę ponad 800 tys. ludzi dorosłych. Mimo intensywnej edukacji zdrowotnej w krajach rozwiniętych ekonomicznie, leczy się z powodu jaskry jedynie niecałe 50% ludzi chorych. Wynika to głównie z tego faktu, że najczęściej występującą postacią jaskry jest jaskra z tzw. otwartym kątem przesączania, która początkowo nie daje żadnych objawów, sygnalizujących choremu rozwijanie się choroby.
Jaskra nie leczona prowadzi do nieodwracalnej ślepoty

Istnieje kilka postaci jaskry: jaskra pierwotna z otwartym kątem, jaskra z zamykającym się kątem, jaskra dziecięca, jaskra młodzieńcza oraz różne formy jaskry wtórnej.
Przyczyny jaskry pierwotnej nie są do końca znane. Jaskra pierwotna z otwartym kątem przebiega praktycznie bezobjawowo, ujawniając się dopiero po kilku latach trwania, ubytkami w polu widzenia, powstałymi z powodu zaniku włókien nerwu wzrokowego, typowego dla jaskry. Ubytki początkowo małe i trudne do zaobserwowania z czasem powiększają się i obejmują całe pole widzenia, co praktycznie oznacza ślepotę. Tej postaci jaskry nie towarzyszą bóle oczu ani głowy. Ciśnienie w oku może być prawidłowe, a nawet niskie, ostrość widzenia dobra.
Wczesne objawy zaniku włókien nerwowych w oku może jedynie zauważyć okulista badający dno oka. Potwierdzeniem tych podejrzeń jest wykrycie zmian w czasie wykonania specjalistycznych badań diagnostycznych takich jak: badanie pola widzenia, (FDT) – ważne dla oceny choroby, badanie grubości włókien nerwowych (GDX, OCT) czy bardzo ważne badanie tomografii tarczy nerwu wzrokowego (HRT).Zwłaszcza to ostatnie badanie jest istotne w ocenie postępu jaskry. Jaskra nie leczona po 15-20 latach prowadzi do nieodwracalnej ślepoty.
Diagnozować szybko – leczyć nowocześnie.

Jeżeli leczenie jaskry rozpocznie się w początkowej fazie choroby, w której nie ma dużych ubytków w polu widzenia ani dużych zmian we włóknach nerwowych siatkówki, proces chorobowy można zatrzymać. Chorzy pozostają wtedy stale pod opieką lekarza okulisty, który ocenia, jaki rodzaj terapii jest właściwy dla danej postaci jaskry. Obecnie zasadą leczenia farmakologicznego jest tzw. monoterapia, tj. podanie do oczu tylko jednego rodzaju kropli działających skutecznie przez całą dobę. Jeżeli jeden preparat nie wystarczająco ochrania nerw wzrokowy stosuje się w monoterapii tzw. preparaty złożone składające się z dwóch preparatów w jednej kropli leku.
Oprócz farmakoterapii w początkowej fazie choroby można stosować zamiennie specjalne lasery wprowadzone do praktyki klinicznej przed 4 laty – tzw. selektywną trabekuloplastykę, która w początkowym okresie choroby może zastępować farmakoterapię. Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) została wprowadzone przede wszystkim do leczenia jaskry dziecięcej i młodzieńczej jako przeciwwaga do zabiegu operacyjnego. Obecnie jest leczeniem z wyboru u kobiet w ciąży, którym nie wolno w tym okresie podawać kropli.
Zabiegi chirurgiczne w różnych postaciach jaskry powinno wykonywać się wtedy, gdy można liczyć się z najskuteczniejszym przerwaniem procesu chorobowego, czyli dostatecznie wcześnie. Jeśli jaskra została zdiagnozowana zbyt późno, zabieg chirurgiczny mija się już z celem.
Istnieją tzw. czynniki ryzyka, które usposabiają do szybkiego rozwoju jaskry i które wskazują, że taki rozwój może się dokonywać.
W zależności od ilości tych czynników , chory jest bardziej lub mniej narażony na rozwój tego schorzenia. Opracowany przez Polskie Towarzystwo Profilaktyki Jaskry test ułatwia wykrycie skłonności do rozwoju tej choroby. Test na samoocenę ryzyka jaskry można wykonać wchodząc na stronę internetową .
Ostry atak jaskry.
Inna postać jaskry stanowi jaskra z zamykającym się kątem przesączania, rozwijająca się zwykle wskutek specyficznej budowy oka. Obejmuje ona 15-20% wszystkich chorych na jaskrę i charakteryzuje się bólami oczu i głowy, widzeniem „kół tęczowych”, okresowym zamgleniem widzenia i wysokim ciśnieniem w oczach - ci chorzy zwykle wcześnie szukają pomocy u lekarzy okulistów.
Jaskra z zamykającym się kątem niejednokrotnie prowadzi do tzw. ostrego ataku jaskry, połączonego z bardzo wysokim ciśnieniem w oku, bardzo silnym bólem oka i głowy, często wymiotami. Stan ten wymaga natychmiastowej pomocy okulistycznej, przerwania tego ataku i wykonania zabiegu laserowego polegającego na przecięciu tęczówki tzw. irydotomii laserowej. Ten rodzaj leczenia laserem jest znany okulistom już ponad 20 lat. Irydotomię laserową powinno się wykonać także w drugim „zdrowym” oku, ażeby uniknąć możliwości ataku i w tym oku (zwykle budowa oka usposabiająca do ostrego ataku jaskry dotyczy obu oczu). Jeżeli ciśnienie w oku po wykonaniu irydotomii laserowej nie obniży się, co grozi utratą widzenia w bardzo krótkim czasie, należy wykonać w tym oku zabieg chirurgiczny.

Instytut Jaskry i Chorób Oka

Jaskra

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 6818 [cc_f] => 438 )